Aeropress – warto czy nie warto?
Aeropress – warto czy nie warto?

Czym jest aeropress i czy warto zainteresować się jego zakupem? Jak przygotowuje się kawę przy użyciu tego urządzenia i czy gotowy napój rzeczywiście zachwyca swoim smakiem oraz aromatem? Pora na nasze wrażenia po testowaniu kawy z aeropressu!

Co to jest aeropress?

Aeropress to niewielki, niepozorny sprzęt służący do przygotowywania czarnej kawy. Jest łatwy w obsłudze, lekki i kompaktowy, dzięki czemu bez problemu można zabrać go ze sobą wszędzie, na przykład na wakacyjny wyjazd, czy weekendową wycieczkę. Działanie urządzenia jest nieco zbliżona do metody wykorzystywanej przez medyczne strzykawki, czyli z zastosowaniem podciśnienia. Składa się z cylindra, sitka oraz tłoku z uszczelką. Dodatkowe elementy to także mieszadełko, lejek oraz miarka. Jest to stosunkowa nowość, ponieważ po raz pierwszy aeropress ujrzał światło dzienne dopiero w 2005 roku. Został wynaleziony przez Alana Adlera – wynalazcę amerykańskiego pochodzenia.

Jak zaparza się kawę w aeropressie?

Czy zaparzanie kawy w aeropressie jest trudne i skomplikowane? Zdecydowanie nie! Nasze pierwsze próby od razu były owocne i raczej skuteczne, choć oczywiście czym większe doświadczenie, tym końcowe efekty były jeszcze lepsze – przy takim ręcznym procesie przygotowywania kawy znaczenie mają bowiem nawet subtelne niuanse – dobór odpowiedniej temperatury wody, rodzaju oraz poziomu zmielenia ziaren kawy, siła nacisku, zastosowanie filtrów. Przed zakupem urządzenia oczywiście zainteresowaliśmy się tym tematem i sprawdziliśmy co takiego znajdziemy pod hasłem aeropress opinie. W większości były pozytywne. Jaka jest nasza? Cóż, zdecydowanie taki sposób przygotowywania kawy ma wiele zalet, jednak bez wad również się nie obejdzie.

Jakie są najważniejsze zalety takiego urządzenia?

Aeropress jest przede wszystkim bardzo tani. To bez porównania bardziej budżetowa i ekonomiczna opcja niż zakup tradycyjnego, na przykład ciśnieniowego ekspresu do kawy. Taka kawa jest także zaskakująco pyszna! Wyróżnia ją przede wszystkim bardzo bogaty, głęboki smak i aromat. Naprawdę zapach rozchodził się po całym domu! Chyba najbliżej jest jej do kawy przygotowywanej w tradycyjnej kawiarce. Sprzęt ten można bardzo łatwo wyczyścić i umyć, zwłaszcza, że nadaje się również do mycia w zmywarce. Jego prosta konstrukcja, bez zastosowania dodatkowych elektronicznych gadżetów czy dodatków sprawia, że jest ponadto niemalże bezawaryjny i może nam posłużyć przez naprawdę długi czas. Sam proces przygotowywania, w który trzeba włączyć odrobinę własnej energii oraz serca, może być także niezwykle przyjemny i satysfakcjonujący.

A jakie są jego największe minusy?

Coś jednak pewnie przemawia na jego niekorzyść? Naszym zdaniem to świetny, dodatkowy sprzęt dla każdego kawosza, który warto kupić dla siebie lub podarować w prezencie, zwłaszcza że jest niedrogi, a spełnia swoje zadanie bardzo dobrze – w istocie da się za jego pomocą w szybki i łatwy sposób przyrządzić naprawdę pyszną kawę, zwłaszcza jeżeli korzysta się z dobrych jakościowo, sprawdzonych ziaren i odmian.

My jednak nie wyobrażamy sobie posiadania aeropressu wyłącznie jako jedynego sprzętu służącego do przygotowywania kawy w domu albo w biurze. Głównie dlatego, że uwielbiamy różne rodzaje kaw, w tym także kawy białe, czy z dodatkiem spienionego mleka, dlatego cenimy automatyczne oraz ciśnieniowe ekspresy za ogrom możliwości wyboru, jaki oferują. Nie zapominajmy także, że człowiek zaspany, o poranku chce dostać swoją kawę „tu i teraz”, więc o wiele prościej i szybciej będzie mu nacisnąć jeden, czy dwa przyciski, niż angażować się w cały proces parzenia kawy ręcznie, który choć istotnie nie jest specjalnie czasochłonny, czy skomplikowany, ale jednak wymaga tych kilku dodatkowych minut oraz nakładu swojej własnej energii.

 

źródło zdjęć: freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl