Biała herbata – czy może być odpowiednikiem kawy?
Biała herbata – czy może być odpowiednikiem kawy?

Choć smaku i zapachu kawy nie da się pomylić ani porównać z niczym innym, warto znać także inne, ciekawe alternatywy napojów, które są równie pyszne, a do tego także mogą dodać nam energii i nieco pobudzić. To niezwykle cenna i przydatna wiedza szczególnie dla osób, które z różnych powodów muszą albo też chcą ograniczyć tradycyjną kawę lub po prostu cenią sobie większą różnorodność. Dziś kolej na białą herbatę – czy to rzeczywiście godny uwagi odpowiednik małej czarnej?

Czym jest herbata biała?

Biała herbata to najbardziej ekologiczny rodzaj herbaty. Produkuje się ją wyłącznie z najmłodszych, niewielkich listów oraz pąków zbieranych późną wiosną, które następnie suszy się bezpośrednio na świeżym powietrzu – na słońcu. Zastosowanie jedynie naturalnych metod uprawy, zbierania i osuszania sprawia, że jest to odmiana herbaty najmniej przetworzona ze wszystkich. Biała herbata pochodzi głównie z Chin oraz Indii.

Jak smakuje?

Czy smak białej herbaty różni się znacząco od bardziej nam znanej herbaty czarnej? Zdecydowanie tak. Biała herbata ma swój własny, bardzo delikatny i łagodny posmak, który sprawia, że nie sposób pomylić jej z innymi odmianami i rodzajami tego właśnie napoju. Jej aromat jest lekko ziołowy, kwiatowy. Co ciekawe, po przygotowaniu napar wcale nie jest biały, ale jasnożółty. Ważny jest także jej sposób parzenia – nie powinno się używać tutaj wrzącej wody zaraz po zagotowaniu, ale odczekać kilka minut, aż jej temperatura spadnie do około 70-80 stopni. Oczywiście najlepszy wybór to herbata biała liściasta, a nie taka sproszkowana, pakowana w pojedyncze torebki, ponieważ tylko wtedy będzie zawierała w sobie maksimum smaku, aromatu i prozdrowotnych oraz pobudzających właściwości.

A co z tą kofeiną?

Nie od dziś wiadomo, że nie tylko kawa, ale również herbata potrafi nas pobudzić. W przypadku białej herbaty zawartość kofeiny jest naprawdę spora! Czym młodsze liście zostały zebrane do jej wyprodukowania, tym jej poziom będzie wyższy. Oczywiście nie możemy oczekiwać, że taka herbata podziała na nas równie mocno jak kawa typu espresso. Bez wątpienia może to być jednak dodatkowy zastrzyk energii, który doda nam sił do działania. Biała herbata i kofeina zdecydowanie mają ze sobą sporo wspólnego. Aby osiągnąć najlepsze efekty, najlepiej parzyć ją około 8 minut.

Czy biała herbata jest zdrowa?

A jak wygląda kwestia właściwości prozdrowotnych? W końcu bardzo często sięgając po herbaty różnego rodzaju, kierujemy się ich właściwościami, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz organizm i samopoczucie. Akurat białej herbacie nie sposób odmówić wielu cennych składników, które istotnie przy regularnym stosowaniu mogą mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim jest bogata w cenne przeciwutleniacze i antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo. Działa detoksykacyjnie i nazywana jest często herbatką młodości. To jednak jeszcze nie wszystko – może być świetnym wyborem dla osób borykających się z różnego rodzaju problemami skórnymi, na przykład z trądzikiem, zwłaszcza że wykazuje również właściwości przeciwzapalne. Możemy stosować ją w tym celu w dwojaki sposób – tradycyjnie jako napój lub jako tonik, którym regularnie przecieramy cerę.

To wycisza czy pobudza?

Biała herbata z jednej strony, dzięki dużej zawartości kofeiny, może nas pobudzić, z drugiej natomiast pomaga w wyciszeniu się, uspokojeniu i zapanowaniu nad stresem. Już sam rytuał zaparzenia i powolnego picia ciepłego naparu działa na nas relaksująco i pozwala skupić się na chwili obecnej, zapomnieć choć na chwilę o bieżących problemach i bolączkach. Wpływa także pozytywnie na nasz układ krążenia, obniża ciśnienie krwi oraz reguluje poziom cholesterolu.

 

źródło zdjęć: freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl