5 pomysłów na fusy z kawy
5 pomysłów na fusy z kawy

Parząc kawę z ekspresu, za każdym razem musimy wyrzucać fusy, które powstały. Jednak istnieją sposoby, by zastosować myśl zero waste w tej kwestii i nie musieć zapychać nimi kosz na śmieci. Bez względu, na to jakich ziaren używasz do przygotowywania swojej codziennej, aromatycznej kawy, jej resztki mogą być poddane recyclingowi. Zapoznaj się z ponownym wykorzystaniem fusów z kawy, które znajdują się w ekspresie. Stosuj pomysły w kuchni, ogrodzie, domowym spa i wielu innych.

1.     Peeling z kawy

Ziarna kawy to naturalny produkt, który może stanowić kosmetyk dla poprawy wyglądu skóry każdego człowieka. Przetwarzając je w peeling, można uzyskać działanie oczyszczające, antycellulitowe oraz pobudzające krążenie. Dzięki ujędrnieniu i zwiększeniu elastyczności skóry ma wpływ także na zapobieganie jej starzenia się. Aby stworzyć swój domowy peeling z fusów z kawy z ekspresu, należy zmieszać go z oliwą z oliwek bądź olejem kokosowym, cynamonem oraz cukrem. Cynamon ma dodatkowo właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz dezynfekujące. Warto pamiętać, że cały roztwór należy wykorzystać zaraz po przygotowaniu pod prysznicem. Ziarna kawy to zdecydowanie naturalny kosmetyk, który przynosi same korzyści dla ciała i pięknej urody.

2.     Sposób na brzydkie zapachy

Fusy z kawy z ekspresu są świetnym materiałem na pochłanianie smrodu. Brzydkie zapachy, które dochodzą np. z lodówki, można zniwelować, dzięki zastosowaniu właśnie fusów, które wcześniej należy ususzyć. Następnie warto wyłożyć ja na talerz bądź wsypać do słoiczka i wstawić w miejsce odoru. Jeśli brzydkie zapachy dochodzą z lodówki, bez problemu możesz wstawić ususzone fusy na wewnętrzną półkę.

3.     Fusy z kawy jako rodzaj nawozu

Fusy z kawy z ekspresu to idealny i naturalny nawóz, który możesz wykorzystywać do domowych roślin, jak i ogrodowych. Na zewnątrz wystarczy wrzucić je do kompostownika i wymieszać. Natomiast do kwiatków, które najczęściej stoją na parapecie, fusy można bezpośrednio wsypać do doniczki. Takie zastosowanie ujędrni liście roślin oraz nada ich liściom pięknego blasku. Co więcej, fusy z kawy można także zaparzyć w wodzie wskutek czego powstanie wodny nawóz i w ten sposób wykonywać podlewanie.

4.     Peeling dla naczyń – skuteczne czyszczenie

Fusy z kawy z ekspresu po zmieszaniu ich z płynem do mycia naczyń również mają charakter peelingu, tylko że do garnków, patelni czy innych naczyń. Koniec z uporczywymi zabrudzeniami, których nie można doszorować! Co więcej, nie musisz się także martwić o zarysowania, ponieważ fusy ich nie tworzą. Nie mają one takich szorstkich właściwości jak np. gąbka druciak.

5.     Naturalna metoda przeciw insektom

Kawa z ekspresu ma bardzo intensywny zapach, który nie jest atrakcyjny dla insektów. Mrówki czy muszki owocówki z pewnością będą uciekały od miejsca, gdzie będą rozsypane fusy po zaparzonej kawie z ekspresu. W szczególności spróbuj zastosować to rozwiązanie wiosną i latem, kiedy okna są szeroko otwarte, a owoce leżą na wierzchu. Pozbądź się nieproszonych gości w swoim domu!

Pomysły na fusy z kawy – podsumowanie

Posiadając ekspres do kawy wiedz, że możesz resztki, które w nim zostają ponownie wykorzystać w ekologiczny sposób. 5 wymienionych pomysłów na fusy z kawy to tylko jedne z wielu metod ich recyclingu. Sprawdź samemu, który sposób będzie przydatny dla Ciebie. Ciesz się swoją aromatyczną kawą na co dzień i jednocześnie dbaj o środowisko!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl