W zależności od osoby, istnieją przeróżne wariacje na temat serwowania oraz sposobu przyrządzania kawy. Na przestrzeni wieków, wiele różnych kultur wykształciło swoje własne, unikalne metody oraz dodatki. Jedno z ważniejszych kryterium podziału stanowi dodatek mleka. Wbrew pozorom, sposobów na przyrządzanie wersji bez niego również jest wiele, a jednym z nich jest americano. Jest to propozycja dla miłośników tradycyjnie podawanej czarnej kawy, jednak w lżejszej, słabszej wersji. Mówi się, że albo się ją kocha, albo nienawidzi. Skąd taki podział i jak właściwie wygląda jej przygotowanie?
Lżejsza alternatywa espresso
Americano wbrew pozorom posiada włoskie korzenie. Powstało jako alternatywa dla tradycyjnego espresso, gdyż amerykańscy turyści nieprzyzwyczajeni do mocnej i aromatycznej małej czarnej, zaczęli ją rozcieńczać gorącą wodą. W ten sposób otrzymali duży kubek czarnej kawy o słabszym smaku. Włoscy bariści jednak nie byli zachwyceni tą modyfikacją więc nazwali przekornie powstałą w ten sposób kawę mianem americano.
Sposób przyrządzania americano
Przyrządzanie americano jest bardzo proste. Oryginalna receptura bazuje na jednym lub dwóch tradycyjnych espresso dodanych do gorącej wody. Sugerowane proporcje to 1/3 objętości kubka w postaci kawy, a reszta wody. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż skoncentrowane, włoskie espresso dodane do wody sprawia, że powstały napój jest słabszy, jednak nie jest zupełnie pozbawiony smaku.
Istotna jest również kolejność wykonywanych czynności oraz to, aby espresso było dodawane do wody, a nie odwrotnie. Pozwoli to na wytrącenie się charakterystycznej, aromatycznej pianki na powierzchni. Błędem jest natomiast napełnianie tradycyjnej filiżanki do pełna za pomocą ekspresu ciśnieniowego. Zbyt długi proces przelewania powoduje wytrącanie się nut goryczy, co w efekcie wpływa negatywnie na smak i aromat kawy. Inną ciekawą alternatywą dla sporządzania americano jest skorzystanie z ekspresu przelewowego, jednak powstały w ten sposób napój dużo bardziej przypomina kawę po turecku niż tradycyjne americano.
Uwaga! Nie należy mylić americano z lungo. Americano przyrządza się poprzez dodanie espresso do wody, natomiast lungo poprzez przelanie większej ilości wody przez tę sama ilość zmielonych ziaren.
Łatwo jest przyrządzić złe americano
Skrajne opinie na temat tej wariacji kawy nie są bezpodstawne. Często można spotkać się z opinią, jakoby americano było najprostszym rozwiązaniem lub sprawdzoną, bezpieczną opcją dla ludzi nieznających się na kawie. Otóż nie do końca tak jest. Na smak americano wpływa zaskakująco dużo czynników i wystarczy, aby jeden z nich nie był zachowany, a otrzymamy kubek czarnej, gorzkiej kawy.
Po pierwsze – największy wpływ na smak americano ma jakość użytego przez nas espresso, a to z kolei jak wiemy, niełatwo jest uzyskać. Istotne w procesie przygotowania jest wszystko, począwszy od jakości użytych ziaren, poprzez ich dokładną wagę oraz ciśnienie ekspresu.
Po drugie – istotna jest woda, jakiej używamy. Nie powinna być wrząca, tylko gorąca. Musi być także przegotowana i dobrej jakości.
Dodatki do americano
Chociaż w świecie baristów zdania na temat dodatków do czarnej kawy są podzielone, spokojnie możesz dodać do swojego napoju to, co smakuje Ci najbardziej. Popularną praktyką jest dodawanie do americano mleka, zarówno tradycyjnego jak i roślinnego. W zależności od preferencji możesz użyć również dowolnej substancji słodzącej.
Po americano sięgają zazwyczaj miłośnicy czarnej kawy, którzy lubią rozkoszować się większym rozmiarem swojego napoju, bądź po prostu nie są fanami skoncentrowanego smaku espresso. Zamienną opcją dla americano może kawa przelewowa bądź liczne alternatywy, np. drip.
Niestety, przygotowywanie americano często traktuje się po macoszemu lub nie przykłada się uwagi do proporcji napoju. I zazwyczaj jest to powodem, dla którego kawa ma gorzki, nieprzyjemny posmak. Warto spróbować przyrządzić ją zgodnie z recepturą bądź iść do renomowanej kawiarni i spróbować tej przyrządzonej przez profesjonalistę.