Expres do kawy - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Expres do kawy - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy – z pozoru łatwe i przyjemne zadanie. Jednak dla osoby, która dopiero zaczyna zgłębiać tajniki profesjonalnego przygotowania tego aromatycznego naparu, może sprawić sporo problemów. Nietrudno zagubić się poszukując idealnej dla siebie metody oraz sprzętu, który umożliwi nam cieszyć się jak najlepszym smakiem i właściwościami tego popularnego napoju.

Istnieje wiele różnych sposobów parzenia kawy, wymagających większej lub mniejszej wiedzy i umiejętności a także będących bardziej lub mniej czasochłonnych. Jednak do tych najbardziej znanych i wygodnych należy przygotowanie jej za pomocą ekspresu. W tym przypadku tylko jedno kliknięcie może dzielić nas od cieszenia się niezwykłym smakiem i aromatem napoju, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie idealnego poranka.

Urządzenie na jakie się zdecydujemy powinno być dostosowane do naszych potrzeb i upodobań. Jest kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę zanim dokonamy ostatecznego  wyboru, tak by świadomie dopasować sprzęt do naszych oczekiwań. Pierwsze co powinniśmy wiedzieć to z jakimi rodzajami ekspresów możemy mieć do czynienia.

Najważniejsze kryteria

Mamy możliwość wybierania pomiędzy mniej lub bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów ekspresów:

  • ekspresy ciśnieniowe:

- ekspresy automatyczne – tu wystarczy tylko jeden przycisk i niczym więcej nie musimy się zajmować a nasz czas jest zaoszczędzony do maksimum;

– ekspresy półautomatyczne (kolbowe) – w tym przypadku potrzebne jest większe zaangażowanie w cały proces, co przez jednych uważane będzie za wadę, ale dla osób lubujących się w całym rytuale parzenia kawy, będzie niezaprzeczalną zaletą;

  • ekspresy przelewowe – proste w obsłudze urządzenie, serwujące kawę w smaku przypominającą tą w najprostszej wersji – „po turecku”;
  • ekspresy kombinowane – w tym przypadku możemy wybierać pomiędzy metodą przelewową lub ciśnieniową przygotowywania kawy.

 

Przede wszystkim - preferencje

Ważną kwestią do  przemyślenia jest to jakie rodzaje kawy lubimy najbardziej i jakie będziemy przygotowywać. Czy będą to głównie kawy czarne, czy może także kawy mleczne. W tym drugim przypadku możemy wybierać wśród ekspresów, które mają funkcję spieniania i podgrzewania mleka oraz posiadają odpowiednie pojemniki przeznaczone do jego przechowywania, także te chłodzące mleko.

To samo dotyczy młynka do kawy. Jeśli zależy nam na wydobyciu jak najlepszych walorów smakowych, kawa powinna być parzona ze świeżo zmielonych ziaren. Jest to zasada numer jeden dla każdego amatora tego napoju. Na rynku bez problemu znajdziemy  ekspres z wbudowanym młynkiem do mielenia ziaren. Niewątpliwie takie rozwiązanie zaoszczędzi nasz czas, ale też miejsce, którego potrzebowalibyśmy do przechowywania dodatkowego sprzętu. Jeśli chodzi o młynki to tutaj możemy wybierać pomiędzy stalowymi lub ceramicznymi młynkami. Te pierwsze wyróżniają się przede wszystkim swoją wytrzymałością, ale znowu żarna  ceramiczne charakteryzuje  cichsza praca oraz fakt, że nie przegrzewają się jak te stalowe, co może wpływać na późniejszy smak i aromat.

Ostatnią kwestią jaka możemy kierować się dokonując wyboru spośród wielu ekspresów jest także ich design. Ekspres do kawy nie tylko pozwoli nam cieszyć się najlepszej jakość naparem, może też uzupełnić wystrój kuchni tym samym spełniając funkcję dekoracyjną.

Obecnie ekspresy stanowią niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Coraz więcej osób chce cieszyć się pyszną kawą także w domowym zaciszu, bez potrzeby wychodzenia do kawiarni. Na rynku dostępnych jest wiele równych modeli, które spełnią oczekiwania każdego kawowego smakosza. Zarówno jeśli chodzi o pożądane funkcje, możliwości techniczne jak i walory estetyczne urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl