Ekspres do kawy nie spienia mleka? Porady techniczne.
Ekspres do kawy nie spienia mleka? Porady techniczne.

Spieniacz do mleka, dzięki któremu możemy w naszym ekspresie przyrządzać pyszne mleczne kawy, to jedna z najczęściej psujących się funkcji. Na całe szczęście, tego typu usterki nie stanowią poważnego problemu i bardzo łatwo można poradzić sobie samodzielnie z tą awarią. Jeżeli Twój ekspres nie spienia mleka, w dzisiejszym wpisie doradzimy – co robić, aby temu zaradzić.

Problem ze spienianiem mleka, jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w ekspresach automatycznych wyposażonych w funkcje spieniania mleka. Najczęściej ekspres nie zasysa mleka z pojemnika, bądź podaje mleko niejednorodnie.

Ekspres nie spienia mleka? Zanieczyszczenia układu mlecznego

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się systemowi do spieniania mleka, a dokładniej jego silikonowym rurkom, zwanym cappucinatore. Aby przywrócić ekspres do prawidłowego funkcjonowania, w większości przypadków wystarczy przepłukać układ mleczny. W tym celu polecamy zajrzeć do instrukcji, aby dowiedzieć się, czy producent przewidział taką możliwość. W Internecie z pewnością znajdziesz nagrania, które ułatwią ten proces i pozwolą na precyzyjniejsze przeprowadzenie go. Wystarczy wygooglować chociażby frazę „ekspres krups nie spienia mleka”, aby otrzymać garść filmików instruktażowych do płukania układu mlecznego.

Czasami okazuje się jednak, że samo płukanie nie wystarczy. W takim przypadku, bardziej oporne zanieczyszczenia należy oczyścić poprzez rozkręcenie cappucinatore na części. W ten sposób dokładnie usuniemy zabrudzenia ręcznie. Pamiętaj by następnie dokładnie wysuszyć poszczególne części i odpowiednio zamontować z powrotem. Po przeprowadzeniu naprawy należy ponownie przetestować układ mleczny, aby sprawdzić czy działa i czy został poprawnie zamontowany.

Ekspres nie spienia mleka? Sprawdź dyszę pary do spieniania

Podłużny element, do którego przykładamy pojemnik na mleko, to rurka pary wodnej. Jak zapewne wiesz, służy ona do spieniania mleka. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji ekspresu i nieregularnym czyszczeniu dyszy, wąski wylot często zapycha się. Tworzy się wówczas uporczywy kożuch mleczny, który należy udrożnić. Jednak, aby tego uniknąć, należy regularnie czyścić dysze do spieniania mleka.

Gdy nadal mleko nie spienia się, istnieje możliwość, że ekspres jest zakamieniony i należy go skutecznie odkamienić – zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu stosownego środka. Jeżeli w dalszym ciągu ekspres do kawy nie spienia mleka, wyjściem z tej sytuacji może okazać się tylko i wyłącznie jego naprawa. Gdy ekspres nie spienia mleka możesz zakupić nowy spieniacz do mleka lub potrzebne części. Jeżeli to nie pomoże, możliwe, że dysza jest już zużyta i poluzowana, przez co spienianie nie jest możliwe. Wtedy należy zakupić nową rurkę i prawidłowo zamontować.

Ekspres nie spienia mleka? Skontroluj układ elektroniczny

Blokada opcji spieniania mleka może również być spowodowana usterką modułu, który jest odpowiedzialny za sterowanie ekspresu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, czy wszystko zostało do siebie prawidłowo podłączone. Warto skontrolować, czy energia elektryczna dochodzi przez wszystkie obwody w ekspresie.

Ekspres nie spienia mleka? Możliwy problem z elektrozaworem

Ekspres do kawy nie spienia mleka, ponieważ mógł wystąpić problem z elektrozaworem. Co to oznacza w praktyce? Elektrozawór jest odpowiedzialny za pobieranie wody i zasysanie mleka w ekspresie. Dostaje sygnał od modułu sterującego, kiedy włączyć funkcję przygotowywania kawy lub spieniania mleka. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady fachowca. Najlepiej skontaktować się z zaufanym serwisem do naprawy ekspresów, jak chociażby Klinika Ekspresów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl