Fakty i mity na temat picia kawy
Fakty i mity na temat picia kawy

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów, które codziennie spożywają dorośli. Jednak na jej temat słyszy się wiele pozytywów, jak i negatywów. Źle wpływa na samopoczucie człowieka, czy jednak ma korzystne działanie? Picie kawy to zawsze temat do rozmów podczas spotkań, kiedy to można wypowiedzieć się w kwestii jej faktów i mitów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze elementy, nad którymi ludzie się zastanawiają.

Sama prawda o piciu kawy

Kawa to naturalny produkt, który ma właściwości lecznicze. Kofeina działa przeciwmigrenowo, przeciwbólowo, przeciwastmatycznie oraz pobudzająco. Zaleca się picie kawy w ilości ok. 200 ml. Maksymalna dzienna ilość filiżanek kawy to ok. 3-4. Działanie kofeiny sprawdza się przede wszystkim poprzez stymulację oraz ogólne wsparcie organizmu. Poznaj fakty picia kawy.

Kofeina poprawia sprawność fizyczną

Picie kawy w odpowiednich ilościach zwiększa wytrzymałość, przez co podczas ćwiczeń można wykonać więcej powtórzeń i wolniej się męczyć. Co więcej, kofeina dodaje energii, zwiększa adrenalinę i przepływ krwi do mięśni oraz serca. Instytucje tj. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Międzynarodowe Towarzystwo Żywienie Sportowego oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdzają w swoich badaniach pozytywny wpływ picia kawy dla sportowców.

Kawa ma mało kalorii

Czarna kawa nie posiada dużej ilości węglowodanów, białek czy lipidów stąd ma mało kalorii. Jednak, gdy dodamy do niej cukier, śmietankę czy mleko ilość kalorii się zwiększy. Zaleca się zatem picie espresso lub klasycznej czarnej kawy z ekspresu, parzonej czy rozpuszczalnej.

Kawa działa przeciwnowotworowo

Antyoksydanty chronią materiał genetyczny przed uszkodzeniami, dzięki czemu wykazują działanie przeciwnowotworowe. Jednym ze źródeł cennych antyoksydantów jest właśnie kawa. Przede wszystkim regularne jej picie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby o 20%.

Mity na temat picia kawy

Głównym mitem jest przede wszystkim to, że kawa szkodzi zdrowiu. Owszem, spożywanie jej w zbyt dużych ilościach może wywoływać niepożądane skutki tj.: zdenerwowanie, problemy z koncentracją, zawroty głowy czy problemy ze snem. Jednak jest to tylko kwestia przedawkowania, która wskazuje na spożycie kofeiny w ok. 500 mg na dobę. Jeśli będziemy pić kawę w bezpiecznych ilościach, będzie ona przynosiła same korzyści dla naszego zdrowia. Poniżej zatem obalamy mity picia kawy.

Kawa wypłukuje magnez z organizmu

Mit dotyczący wypłukiwania magnezu z organizmu pochodzi z faktu iż kofeina jest moczopędna. Jednak nie jest to równoznaczne z usuwaniem składników mineralnych. Ponadto wiedz, że kawa to źródło magnezu, ze względu na jego zawartość 8 mg w 100 ml. Potwierdza to zachowanie równowagi elektrolitowej.

Picie kawy odwadnia i uzależnia

Czarna kawa dostarcza aż 95% wody do organizmu człowieka. Stąd pewne jest, że kawa nie odwadnia oraz nie wpływa niekorzystnie na utratę płynów ustrojowych. Kofeina zawarta w kawie nie pobudza części w mózgu, które odpowiadają za uzależnienie. Jest to udowodnione naukowo, przez co potwierdzono, że kawa nie ma właściwości uzależniających.

Kawa podnosi ciśnienie krwi i szkodzi sercu

Kawa poprzez swoje właściwości pobudzające, zwiększa chęci do działania oraz koncentrację. Jednak nie ma to wpływu na wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Oczywistym jest, że spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może wywołać niepożądane reakcje. Natomiast bezpośrednio nie wywołuje ona nadciśnienia u człowieka. Co więcej, picie kawy w umiarkowanych ilościach wspiera układ sercowo-naczyniowy, więc nie szkodzi na serce, a wspomaga jego pracę. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca tj. migotanie przedsionków czy niedokrwienie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl