Jak dbać o ekspres do kawy, aby służył jak najdłużej?
Jak dbać o ekspres do kawy, aby służył jak najdłużej?

Każdy, kto posiada w domu ekspres do kawy, chce, aby jego urządzenie służyło jak najdłużej. Jak w takim razie pielęgnować ekspres do kawy? Na co zwracać szczególną uwagę? Poznaj nasze sposoby, a będziesz zadowolony z picia aromatycznej kawy przez długi czas w domowym zakątku.

7 zasad, które sprawią, że Twój ekspres będzie Ci służył

Sprawny ekspres do kawy to klucz do pysznej kawy. Przeczytaj przygotowane przez nas zasady, które sprawią, że Twój sprzęt będzie służył Ci jak najdłużej. Pamiętaj w szczególności o regularnym czyszczeniu oraz systematycznej konserwacji. Aby bezawaryjnie korzystać z ekspresu do kawy, usuwaj resztki kawy i mleka.

Zapoznaj się z instrukcją swojego ekspresu

Ludzie często nie czytają instrukcji. To błąd. Każde urządzenie ma swoje odpowiednie właściwości i funkcje. Warto się z nimi zapoznać, aby w prawidłowy sposób korzystać ze sprzętu. Kupując ekspres do kawy, należy choć raz przeczytać jego instrukcję. Najlepiej przed rozpoczęciem użytkowania. Instrukcja ekspresu do kawy zawiera przydatne informacje, które pomagają np. w ustawieniu sprzętu w odpowiednim miejscu, by nie uszkodzić urządzenia.

Dostosuj odpowiednie proporcje wody oraz ziaren kawy

Ekspres do kawy zawsze powinien być napełniony wodą oraz ziarnami kawy. Pilnuj, aby w urządzeniu zawsze znajdywała się odpowiednia ilość. Jeśli zabraknie wody lub ziaren kawy poszczególne części ekspresu szybciej mogą się zużywać.

Używaj przefiltrowanej wody

Do zbiornika na wodę warto wlewać przefiltrowaną wodę ze względu na to, że woda z kranu może powodować szybsze osadzanie się kamienia w ekspresie do kawy. Spowoduje to również pogorszenie pracy sprzętu. Wiedz, że urządzenie to nie gotuje wody, a jedynie ją podgrzewa. Stąd stosowanie przefiltrowanej wody będzie również zdrowsze dla organizmu człowieka.

Wyłączaj ekspres, kiedy z niego nie korzystasz

Nowsze modele ekspresów do kawy mają już wbudowaną funkcję automatycznego wyłączania. Natomiast wcześniejsze sprzęty nie. Warto wyłączać ekspres do kawy, gdy się z niego nie korzysta, ponieważ wydłuża to żywotność sprzętu. Takie działanie ma na celu zmniejszenie czasu funkcjonowania ekspresu. Co więcej, można zaoszczędzić energię elektryczną w domu.

Czyść poszczególne części ekspresu po każdym użyciu

Po każdym użyciu ekspresu do kawy warto czyścić dyszę od spieniania mleka oraz tacę ociekową, tak aby nie zostawały resztki mleka oraz kawy. Dodatkowo przynajmniej raz w tygodniu przecieraj obudowę ekspresu do kawy oraz przemywaj ciepłą wodą wewnętrzne części urządzenia, by uniknąć gromadzenia się bakterii.

Regularnie odkamieniaj ekspres do kawy

Odkamienianie ekspresu jest niezwykle ważne! Przede wszystkim ze względu na zdrowie, jak i wydłużenie żywotności sprzętu. Kamień może pojawiać się w filtrze urządzenia, ponieważ wlewana woda może mieć właściwości, które nie są odpowiednie, by jej używać. Regularnie odkamieniaj ekspres za pomocą odkamieniaczy w formie płynnej lub w tabletach. Czynność tę bez problemu można wykonywać samemu w domu. Często sprzęt sam kieruje krok po kroku, co trzeba zrobić, by przejść cały proces odkamieniania ekspresu. W sklepach można znaleźć wiele środków czystości do pielęgnacji domowego urządzenia. Wybierając je, warto jednak zwrócić uwagę na model ekspresu do kawy, który się posiada.

Zlecaj profesjonalną konserwację do serwisu

Co jakiś czas warto oddać ekspres do kawy do serwisu, w którym specjaliści wyczyszczą cały sprzęt. Rozłożą go i dotrą w najmniejsze zakamarki, do których zwykły użytkownik nie może się dostać, wykonując podstawowe czynnościami czyszczenia. Co więcej, profesjonalny serwis ekspresów do kawy naprawi uszkodzone elementy lub wymieni na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl