Odkamienianie i czyszczenie ekspresu do kawy jest prostą i potrzebną czynnością, dlatego warto dokonywać konserwacji urządzenia regularnie. Dzięki temu ekspres będzie działał prawidłowo i jednocześnie wydłużysz jego żywotność oraz za każdym razem otrzymasz wysokiej jakości kawowy napój. Odkamienianie urządzenia to zazwyczaj korzystanie ze specjalnie dedykowanych tabletek czy płynów do czyszczenia dla ekspresów, ale również przydatne funkcje w samym ekspresie, gdzie z pomocą jednego przycisku uruchomisz proces czyszczenia. W poniższym artykule przybliżymy Ci jednak sposoby odkamieniania ekspresu do kawy. Zapraszamy do lektury!
Czy odkamienianie ekspresu jest ważne?
Gdy jesteś posiadaczem ekspresu do kawy, z pewnością czyszczenie i odkamienianie powinno być Ci znaną czynnością. Praktycznie już nie musimy pilnować regularnego mycia urządzenia, ponieważ na rynku znajdziemy ekspresy, które posiadają zaawansowane funkcje, informujące o konieczności pozbycia się kamienia czy uruchomieniu automatycznego czyszczenia. Mimo to warto jednak samemu czyścić ekspres, jeśli chcemy zachować urządzenie w doskonałym stanie.
Regularne odkamienianie i czyszczenie ekspresu do kawy jest bardzo ważną czynnością podczas korzystania z urządzenia. Kamień i osad, który pojawia się wraz z użytkowaniem wpływa nie tylko na samą pracę ekspresu, ale również na smak i aromat kawy.
Powstały kamień i osad ma również wpływ na ekonomiczność urządzenia, a wszystko za sprawą tego, że zabrudzone urządzenie pobiera więcej wody, wolno pracuje i co najgorsze – potrafi zatkać dyszę lub system spieniania mleka czy nawet pojemnik z wodą. Nieregularne czyszczenie ekspresu i stosowanie nieodpowiednich preparatów może doprowadzić do różnych usterek.
Co ile odkamieniać i czyścić ekspres?
Zanim rozpoczniemy czyszczenie ekspresu, warto zapoznać się ze wskazówkami od producenta o regularności i okresie odkamieniania urządzenia. Jednak jeśli nie mamy takich informacji, należy w tym przypadku poznać standardowe zasady, którymi się kierować. Można również samemu zaobserwować, że w pojemnikach pojawił się nalot i osad, czy dysza przestała dobrze spieniać mleko.
Przyjmuje się, że najlepiej odkamieniać ekspres co 200-250 porcji przygotowanej kawy. Jednak często trudno samemu dopilnować, aby wartości się zgadzały. W tym przypadku sprawdza się oszacowanie, ile kawy pijesz dziennie i przyjąć, że powinno przeprowadzać się czyszczenie po około 3 miesiącach (w sytuacji, gdy pijemy 2 kawy dziennie). Oczywiście obecnie modele ekspresu automatycznego informują nas, kiedy wykonać czyszczenie czy odkamienianie ekspresu.
Jakimi produktami odkamienić ekspres?
Możesz stosować odkamieniacze w tabletkach lub odkamieniacze w płynie – wszystko zależy od Twoich preferencji. Odkamieniacze te proponowane są zazwyczaj do dedykowanych ekspresów, dlatego nie musisz martwić się, że będziesz posiadać nieodpowiedni produkt, który mógłby zaszkodzić Twojemu urządzeniu. Oprócz tego możesz skorzystać ze środków do czyszczenia (również w tabletkach lub płynie) czy innych produktów do konserwacji odpowiednich elementów ekspresu jak system mleczny.
Każdy z tych produktów rozpuszcza zaległy kamień i osad, pozostawiając poszczególne elementy urządzenia czyste bez żadnych zabrudzeń. Warto również postawić na korzystanie z płynów, ponieważ szybko i z dbałością o środowisko pozbywają się wszystkich zanieczyszczeń.
W jaki sposób odkamienić ekspres do kawy?
Czyszczenie ekspresu powinno opierać się na kilku krokach. Na samym początku należy wyjąć i przepłukać pojemnik z wodą, a następnie uzupełnić świeżą wodą oraz dodać środek do czyszczenia. Następnie musimy odczekać aż odkamieniacz wymiesza się z wodą i dopiero po tym czasie włożyć ponownie pojemnik do ekspresu. Ostatnim krokiem jest uruchomienie urządzenia bez kawy. Pozostaw jeszcze urządzenie na kilka minut i dopiero potem uruchom przygotowanie kawy jeszcze raz – do momentu, aż pojemnik z wodą będzie pusty. Gdy już zbiornik pozostanie pusty, wyjmijmy go z ekspresu i przepłuczmy.
Warto także w tym miejscu posłużyć się produktami do czyszczenia systemu mlecznego, jeśli nasz ekspres posiada spieniacz czy dyszę, ponieważ to właśnie przez mleko powstaje najwięcej osadu i kamienia.
Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu
Odkamienić i wyczyścić ekspres możemy również domowymi sposobami – octem lub kwaskiem cytrynowym. Jednak oba te rozwiązania mają sporą wadę – czynność staje się czasochłonna, a oba preparaty trudno doczyścić. Jeśli chcemy spróbować wykorzystać kwasek cytrynowy, to należy dodać dwie łyżeczki sypkiego kwasku do wody i uruchomić ekspres. Proces warto powtórzyć kilkukrotnie, aby całkowicie wypłukać produkt. Natomiast ocet miesza się z wodą w proporcji 1:2 i pozostawia na 15-20 minut. Następnie musimy odpowiednio wyczyścić ekspres, aby nie pozostawić zapachu octu.
Jednak najlepszym sposobem na odkamienianie i czyszczenie urządzenia jest skorzystanie z dedykowanych produktów przeznaczonych do konkretnych modeli i rodzajów ekspresu do kawy.