To klasyczna i nieprześcigniona kawa, która stanowi bazę do wszystkich pozostałych rodzajów kaw mlecznych i nie tylko. Jest smaczna sama w sobie, a poznać ją można po delikatnej goryczce, nucie kwaskowatości i intensywności. Takie właśnie powinno być prawdziwe espresso, którego zasady powstawania oraz jeden sprawdzony przepis znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Jakie powinno być?
Zaczniemy najpierw od ideału espresso, które w przeciwieństwie do pozostałych wzorów perfekcji jest jak najbardziej realne i osiągalne. Taki napój można ocenić na podstawie naszych zmysłów:
Wzrok. Na pierwszy rzut oka powinna być widoczna jasnobrązowa czy beżowa crema na wierzchu kawy w postaci cienkiej pianki. Ta z kolei powinna utrzymywać się na powierzchni przez dłuższy czas i odznaczać się ciemnoczerwonymi smugami. Natomiast pozostała część napoju powinna przybrać kolor ciemnego brązu, a nawet głębokiej czerni.
Zapach. Teraz powinieneś poczuć prawdziwe espresso, które można rozpoznać z daleka. Charakteryzuje się intensywnym, ale przyjemnym aromatem kwiatowym, czekoladowym, orzechowym lub winnym, w zależności od rodzaju parzonej kawy.
Smak. W sumie zależy on także od rodzaju ziaren, które zmieliliśmy i zaparzyliśmy pod espresso, ponieważ uwalniają one również różne nutki smakowe. Generalnie napój ten kojarzy się z akcentem goryczy i kwaskowatości, ale jednocześnie smak jest przyjemnie intensywny.
Czego potrzebujesz do idealnego espresso?
Każdy profesjonalny barista odpowiedziałby, że należy trzymać się złotych zasad 4M, które określają podstawowe kryteria i czynniki powstania smacznej i aromatycznej włoskiej kawy.
- Miscela – mieszanka ziaren ma tutaj kluczowe znaczenie, dlatego poleca się wybierać 100% arabikę lub kawę z domieszką robusty, lecz nie w przeważającej proporcji. Z naszego sklepu możemy polecić kilka rodzajów kaw, które idealnie będą nadawać się do przygotowania espresso:
- Siedlecka Manufaktura Kawy Medium – 70% arabiki i 30% robusty o kwiatowo-orzechowym akcencie
- MokaSirs Pregiato – 75% arabiki i 25% robusty o czekoladowym aromacie
- MokaSirs Oro – 100% arabiki o orzechowym posmaku
- Macinatura – grubość zmielenia ziaren pozwala na uchwycenie idealnego smaku, dlatego kawa do espresso powinna być drobno zmielona i na pewno chwilę przed przygotowaniem. Wcześniejsze mielenie i przygotowanie zapasu kawy do przyrządzenia espresso poskutkuje tylko wywietrzeniem i utratą całego aromatu.
- Mano – wprawa i doświadczenie baristy jest ważne, ale nie najważniejsze. Przecież każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z kawą i uczy się też na własnych błędach, dlatego im więcej espresso przygotujesz samodzielnie w domu, tym lepsze będą wychodzić.
- Maccina – ekspres ciśnieniowy jest tutaj podstawą, gdzie wyróżniamy ekspresy automatyczne i kolbowe. Oba rodzaje powinny bez problemu poradzić sobie z przygotowaniem prawdziwego espresso w krótkim czasie i bez większego wysiłku.
Do przygotowania domowego espresso musisz jeszcze zwrócić uwagę na parę kwestii, jak na przykład jakość wody wlewanej do zbiornika espresso czy dane techniczne. Do Twojego espresso powinieneś zadbać o:
Ilość kawy |
7 gramów kawy na 1 porcję |
Ciśnienie w ekspresie |
minimum 9 barów |
Czas parzenia |
maksimum 30 sekund |
Temperatura wody |
90-95°C |
Idealne ubicie |
dotyczy wyłącznie ekspresów kolbowych – tamperem należy przycisnąć kawę nie za mocno ani za słabo (to raczej kwestia wprawy) |
Podgrzane filiżanki |
espresso dłużej zachowa swoją temperaturę |
Szklankę wody |
po każdym łyku trzeba wziąć także łyk wody, by oczyścić kubki smakowe i móc nadal delektować się głębokim smakiem i aromatem espresso |