Konserwacja ekspresu – polecane środki czystości
Konserwacja ekspresu – polecane środki czystości

Poranek bez pysznej kawy to ciężki start. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez ulubionej kawy. Jeśli ktoś stawia na kawę z ekspresu, musi liczyć się z tym, że o sprzęt należy dbać, systematycznie czyszcząc go. W momencie, gdy resztki kawy lub mleka zalegają w przewodach czy pojemnikach, smak już nie jest taki sam. Ponadto nie jest to zdrowe. Dlatego pielęgnacja ekspresu jest niezwykle ważna. Nie wiesz, kiedy i jak to robić? Spokojnie. Po przeczytaniu tego artykułu będzie wszystko jasne. Zostanie tylko zakupienie odpowiednich środków czystości oraz wdrożenie systematycznych czynności pielęgnacyjnych.

Po co konserwować ekspres?

Dzięki sprawnemu ekspresowi można cieszyć się pyszną kawą z niezwykłym aromatem przez długi czas. Systematyczna konserwacja pozwala na wydłużenie żywotności sprzętu oraz bezawaryjne korzystanie z niego dzień w dzień. Dodatkowym aspektem jest ograniczenie niespodziewanych wydatków na uszkodzone części.

Środki czyszczące w płynie czy w tabletkach?

W sprzedaży jest wiele dostępnych środków czystości do ekspresów. Jedne są w formie płynnej, inne zaś w tabletkach. Wybór zastosowania następuje w zależności od rodzaju ekspresu i możliwości użycia detergentu. Pewne jest, że szybko oraz skutecznie usuną powstałe zanieczyszczenia w wewnątrz sprzętu.

W asortymencie można znaleźć środki czyszczące w tabletkach tj. np.:

  • dwufazowe tabletki do czyszczenia,
  • do czyszczenia systemu mleka,
  • do bloku zaparzającego,
  • ogólnie czyszczące cały sprzęt od środka,
  • rozdrobnione w postaci proszku.

Środki czyszczące w płynie zazwyczaj są jako koncentrat do czyszczenia systemu mlecznego.

Z tych produktów można skorzystać, wybierając takich producentów jak np. Nivona, Graef, Jura, Cafiza, Krups, Bosch, Melitta czy Saeco.

Odkamienianie ekspresu

Odkamienianie ekspresu jest bardzo ważne przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie. W drugiej kolejności chodzi o higienę oraz wydłużenie żywotności sprzętu. Smak kawy zależy od różnych czynników, m.in. od jakości wody czy używanych ziaren. Kamień może pojawiać się w filtrze, ponieważ stosowana woda ma właściwości, które nie są odpowiednie, by jej używać. Dobrze jest, aby wlewać do ekspresu filtrowaną wodę. Odkamienianie ekspresu odbywa się za pomocą odkamieniaczy w formie płynnej lub w tabletach. Czynność tę wykonuje się samemu w regularnych odstępach czasowych. Zazwyczaj sprzęt, sam pokieruje nas krok po kroku, co trzeba zrobić lub nacisnąć, by przejść cały proces odkamieniania. Zalecane jest także stosowanie środków przeznaczonych do odpowiednich modeli ekspresów.

Środki do czyszczenia systemu mlecznego

Spienione mleko do kawy nadaje aksamitnego smaku. Jednak, aby go uzyskać dysza oraz pozostałe kanaliki, przez które przepływa mleko, muszą być czyste. Do pielęgnacji tych elementów warto stosować np.:

  • płyn do czyszczenia obwodów mleka marki Melitta,
  • koncentrat w płynie do czyszczenia systemu mlecznego marki Nivona,
  • preparat czyszczący system spieniania mleka,
  • środek czyszczący do systemu mlecznego marki Jura.

Polecane środki czyszczące do ekspresu zdecydowanie pomogą w utrzymaniu dobrej jakości kawy z aksamitnie spienionym mlekiem.

Konserwacja ekspresu – podsumowanie

Konserwacja ekspresu polega na regularnych czynnościach pielęgnacyjnych, w skład których wchodzą odkamienianie oraz bieżące czyszczenie po zaparzeniu kawy. Czynności te wykonuje się samemu za pomocą użycia specjalnych środków. Co jakiś czas można oddać sprzęt do serwisu, aby profesjonaliści wyczyścili miejsca, do których my jako użytkownicy nie możemy się dostać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl