Ekspres ciśnieniowy czy przelewowy – który wybrać?
Ekspres ciśnieniowy czy przelewowy – który wybrać?

Każdy, kto stoi przed wyborem zakupu ekspresu do kawy, zastanawia się, który będzie lepszy. W zależności od indywidualnych preferencji oraz miejsca, w którym będzie on używany można wybrać ten wyjątkowy wedle wszystkich potrzeb. Ekspres do kawy może być przelewowy, ciśnieniowy oraz kolbowy. W tym artykule poznasz charakterystykę, a także aspekty przemawiające za bądź przeciw takim ekspresom jak ciśnieniowy oraz przelewowy.

Ekspres ciśnieniowy – charakterystyka

Ekspres ciśnieniowy do kawy to urządzenie, które samodzielnie przyrządza kawę od momentu zmielenia ziaren kawy, poprzez parzenie bądź podgrzanie do spienienia mleka. Sprzęt ten wyjątkowo doceniają smakosze kawy, którzy delektują się każdym jej łykiem. Aromatyczny smak oraz wygoda przygotowywania idą tutaj zdecydowanie w parze. Polecanymi ekspresami ciśnieniowymi do kawy są modele: JURA E8 Moonlight Silver (EB), JURA Z10 Aluminium Black, Questo K96L, Nivona CafeRomatica 790, a także Melitta CI Touch Black.

Zalety ekspresu ciśnieniowego

Ekspres ciśnieniowy to bardzo rozbudowany technologicznie sprzęt, którego zaletami są przede wszystkim:

 • możliwość przygotowywania wielu rodzajów kaw,
 • wbudowany młynek do mielenia kawy
 • duże wyświetlacze,
 • możliwość regulacji mocy, temperatury oraz ilości zaparzanej kawy,
 • delektowanie się ulubionym, wyrazistym smakiem kawy poprzez możliwość dostosowania wielkości jednostki zaparzającej,
 • dodatkowe funkcje tj. np. możliwość sterowania ekspresem z poziomu telefonu lub tabletu.

Wady ekspresu ciśnieniowego

Jedyną wadą ekspresu ciśnieniowego jest jego wysoka cena. Urządzenia te kosztują zazwyczaj od 1 200 zł wzwyż. Jeśli chcesz zainwestować w ekspres ciśnieniowy automatyczny bądź kolbowy najlepiej jest uzbierać potrzebną kwotę, by później móc cieszyć się wyborem i przepysznym smakiem parzonej kawy.

Ekspres przelewowy – charakterystyka

Ekspres przelewowy jest uważany za klasyczny ekspres do kawy. Był używany jako jeden z pierwszych automatycznych urządzeń do przygotowywania kawy, zaraz po ręcznej kawiarce. Sprzęt ten charakteryzuje się prostą budową, dzbankiem w zestawie oraz możliwością zaparzenia tylko kawy mielonej. Sprawdzeni producenci ekspresów przelewowych to m.in.: Melitta, MPM ora Graef.

Zalety ekspresu przelewowego

Zalety ekspresu przelewowego do kawy to przede wszystkim:

 • łatwość obsługi,
 • niższa cena, adekwatna do przeciętnego portfela,
 • przygotowanie kawy dla większej ilości osób w tym samym czasie,
 • możliwość podgrzania już zaparzonej kawy.

Jest to idealny sprzęt dla miłośników mocnej czarnej kawy!

Wady ekspresu przelewowego

Utrudnienia, jakie można napotkać podczas użytkowania ekspresu przelewowego, mogą wiązać się z m.in.:

 • możliwością zaparzenia tylko kawy mielonej u większości modeli – warto jednak wiedzieć, że marka Melitta ma w swojej ofercie ekspresy przelewowe z wbudowanym młynkiem do mielenia kawy,
 • osobnym młynkiem, który potrzebny jest do kawy ziarnistej, w którym należy zmielić ziarna,
 • dłuższym czasem parzenia kawy,
 • niższym poziomem technologicznym.

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji osoby, która korzysta z ekspresu do kawy.

Ekspres ciśnieniowy czy przelewowy - podsumowanie

Podczas wyboru ekspresu do kawy najlepiej jest kierować się budżetem, jaki jest przeznaczony na jego zakup, sposobem działania ekspresu, ilością możliwych kaw do przyrządzenia oraz dodatkowymi funkcjami, które posiada dany model sprzętu. Co więcej, ekspres przelewowy to standardowe parzenie kawy przy pomocy dzbanka. Jeśli Twój budżet jest okrojony, wybierz właśnie to urządzenie. Z pewnością będziesz cieszył się codzienną kawą z ekspresu. Natomiast ekspres ciśnieniowy to zakup z górnej półki cenowej. Idzie za tym urozmaicenie w postaci nowoczesnej technologii oraz wyjątkowy smak gorących napojów. Jeśli stawiasz na wygodę i pełny aromat kawy, wydobywany z ziaren to wybór ten jest strzałem w dziesiątkę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl