Młynek żarnowy ceramiczny czy stalowy - który wybrać?
Młynek żarnowy ceramiczny czy stalowy - który wybrać?

Ekspresy do kawy występują w różnych wariantach. Jedne posiadają już wbudowany młynek, który automatycznie mieli kawę ziarnistą, inne zaś go nie mają. Jeśli w domu lub w biurze jest ekspres bez młynka do kawy, warto zainwestować w ten dodatkowy sprzęt. Jeśli jednak stoisz przed wyborem ekspresu do kawy, zwróć szczególną uwagę na właściwości młynka stalowego oraz ceramicznego. Młynek żarnowy występuje właśnie w tych dwóch konfiguracjach. Modele te różnią się od siebie parametrami, możliwościami oraz materiałem, z którego są wykonane. W zależności od preferencji oraz częstotliwości jego użytkowania warto dobrać ten, który będzie spełniał indywidualne oczekiwania.

Młynek żarnowy to podstawa ekspresu do kawy

Najpopularniejszy młynek do kawy to młynek żarnowy. Najczęściej jest on stosowany w ekspresach automatycznych. Można go podzielić na młynki stalowe oraz ceramiczne. W zależności od różnych wytycznych, które przedstawiamy poniżej, warto zapoznać się z charakterystyką modeli młynków do kawy, by wybrać ten, który będzie spełniał oczekiwania każdego smakosza. Aromatyczna kawa to dla wielu początek dobrego dnia!

Młynek ceramiczny

Młynek ceramiczny prawie w całości wykonany jest z ceramiki. Jego zaletą jest brak nagrzewania się. Natomiast ze względu na kruchość tworzywa, z którego produkowany jest młynek, jak i jego żarna, szybko może ulec uszkodzeniom. Należy uważać, aby do środka nie dostał się żaden twardy element. Co więcej, ceramiczny młynek ma funkcję regulacji grubości mielenia ziaren. Możliwe jest to właśnie dzięki ustawieniu odpowiedniej odległości między żarnami. Wiedz, że ceramiczne żarna w młynku do kawy najpierw miażdżą ziarna, a następnie je mielą. Z tego względu zmielona kawa będzie zawierała także dodatkowy pył. Ceramiczny młynek do kawy to jednak rewelacyjne rozwiązanie, które wykorzystywane jest podczas przygotowywania kawy w kawiarce czy ekspresie przelewowym.

Młynek stalowy

Jak sama nazwa wskazuje, młynek ten wykonany jest ze stali. Z tego względu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, co zatem przekłada się na duży poziom wytrzymałości przez lata. Ta właściwość przekonuje zatem do zastosowania go w większości produkowanych ekspresów do kawy. Co więcej, żarna w stalowym młynku umożliwiają również regulację stopnia zmielenia ziaren kawy, a także ich równomierne mielenie. Minusem jest niestety fakt, że stalowy młynek nagrzewa się podczas przygotowywania dużej ilości kaw w krótkim czasie. Nie jest to praktyczne, ponieważ może dojść do zmiany smaku kawy. Jednak przy użytkowaniu domowym jest to element, który nie wpływa na jakość parzenia kawy.

Czym kierować się przy wyborze młynka?

Młynek żarnowy stalowy czy ceramiczny musi spełniać indywidualne oczekiwania użytkownika. Chcąc delektować się smakiem aromatycznej kawy, przy wyborze młynka do kawy warto kierować się m.in.:

  • ilością przyrządzanych kaw w krótkim odstępie czasowym,
  • preferowanym smakiem kawy,
  • sposobem oraz dokładnością mielenia kawy,
  • częstotliwością czyszczenia i konserwacji,
  • głośnością mielenia kawy,
  • mocą ekspresu do kawy,
  • pojemnością zbiornika na kawę,
  • dodatkowymi zabezpieczeniami.

Te parametry pozwolą na pewność wyboru pomiędzy dwoma wymienionymi modelami młynka do kawy oraz zadowoleniem z uzyskanego smaku kawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl