Czy kawa jest dla każdego?
Czy kawa jest dla każdego?

Od jakiego wieku można pić kawę?

Czy istnieje jakaś magiczna granica, mówiąca o tym, że wraz z ukończeniem danego roku życia, można już bezpiecznie pić kawę, a wcześniej jednak lepiej byłoby tego unikać? To dość oczywiste, że nie podajemy kawy małym dzieciom. Co jednak z nastolatkami? Ciężko wskazać tutaj jednoznacznie – często za umowny wiek podaje się 17 lat.

Dlaczego nie warto rozpoczynać eksperymentów z piciem kawy dużo wcześniej? Ponieważ tak młode osoby łatwo mogą się od kawy uzależnić, może je także nadmiernie pobudzać oraz wywoływać problemy ze snem i odpowiednią ilości wypoczynku, niezbędnego dla dorastającego, rozwijającego się, młodego organizmu.

Kawa w ciąży i w okresie karmienia piersią

A co z kobietami w ciąży oraz karmiącymi piersią? Czy mogą one bez obaw rozkoszować się smakiem i aromatem swojej ulubionej kawy, bez lęku o jakiekolwiek negatywne oddziaływanie dla dziecka? O tę kwestią najlepiej zapytać indywidualnie swojego lekarza ginekologa, jednak według przeprowadzonych badań jedna, maksymalnie dwie filiżanki słabej kawy (najlepiej z dodatkiem mleka) nie powinny mieć tutaj żadnych konsekwencji. Oczywiście można na ten wyjątkowy czas zastąpić tradycyjną kawę tą zbożową albo bezkofeinową, ale powinna to być już decyzja każdej konkretnej kobiety.

Kawa na mnie nie działa! Dlaczego?

Pewnie każdy z nas zna kogoś, kto uważa, że kawa na niego po prostu nie działa, zatem nie pija jej wcale lub robi to, ale wyłącznie dla samego smaku. Czy rzeczywiście może tak być? Czy są osoby, które kofeina pobudza mocniej, a inne mniej lub wręcz wcale? To pewnie zaskakujące, ale w istocie coś w tym jest!

W 2011 roku zostały nawet przeprowadzone na ten temat specjalne badania i okazało się, że „winne” mogą być tutaj nasze geny! Około 10% ludzi posiada gen, który sprawia, że stają się oni niemal zupełnie niewrażliwi na kofeinę i ich organizm nie odczuwa w związku z tym jej pobudzających  właściwości!

Kto nie powinien zbyt często lub wcale sięgać po „małą czarną”?

Kto jeszcze powinien raczej unikać kawy lub sięgać po nią wyłącznie od czasu do czasu? Z całą pewnością będą to osoby cierpiące na bezsenność, mające różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz nerwowego, cierpiące na zaburzenia lękowe, wrzody żołądka, choroby trzustki, dwunastnicy, kamicę dróg żółciowych, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową.

Najlepiej jednak zawsze skonsultować swój przypadek z lekarzem prowadzącym, aby otrzymać indywidualnie dobrane zalecenia w odniesieniu do swojego zdrowia. Często mówi się także, że lepiej nie pić już kawy po godzinie 17, aby nie zaburzać sobie swojego naturalnego rytmu snu. Picie kawy w nocy, na przykład podczas studenckiej nauki, zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli powtarza się często.

Czy zatem kawa jest dla każdego? W większości przypadków tak. Należy jednak podchodzić do tematu jej picia z rozwagą i umiarem. Uważa się, że dobowa ilość kofeiny, którą bezpiecznie może przyjmować nasz organizm to 400 miligramów, czyli około cztery filiżanki. Nie zapominajmy jednak, że substancja ta znajduje się również w innych popularnych napojach oraz pokarmach, które spożywamy – zwłaszcza w herbacie oraz czekoladzie.

 

źródło zdjęć: freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl