Czy można być uczulonym na kawę?
Czy można być uczulonym na kawę?

Z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto stroni od kawy, argumentując swoją niechęć do tego napoju złym samopoczuciem i różnymi przykrymi dolegliwościami ze strony organizmu, występującymi tuż po jej wypiciu. Czy jednak rzeczywiście może tak być? Czy są osoby, którym kawa naprawdę nie służy i powinny one raczej omijać ją z daleka lub przynajmniej ograniczyć jej częste spożycie? Sprawdźmy!

Na kawę, czy raczej na mleko?

Głównym i najczęstszym „problemem z kawą” są różnego rodzaju dolegliwości trawienne,  ból brzucha i inne żołądkowe rewolucje. W większości przypadków nie chodzi jednak o samą kawę, ale raczej o mleko, które się do niej dodaje. Wielu ludzi cierpi bowiem na nietolerancję laktozy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To właśnie mleko jest tutaj najczęściej głównym i jedynym winowajcą. Zatem zanim całkowicie wyeliminuje się kawę ze swojej dotychczasowej diety, warto najpierw sprawdzić czy picie czystej czarnej kawy lub zamiana mleka na takie bez laktozy, albo na mleko roślinne (których na szczęście w dzisiejszych czasach w różnych odsłonach w sklepach nie brakuje) nie okaże się rozwiązaniem naszego problemu.

Zbytnie pobudzenie i bezsenność

Czy kawa może zbyt mocno pobudzać? Czasami słyszymy, że ktoś unika picia kawy, ponieważ czuje się po niej zbyt ożywiony, trzęsą mu się dłonie, a serce bije zbyt szybko. W takim przypadku warto zastanowić się ile kofeiny przyjmuje się do swojego organizmu (pamiętajmy, że znajduje się ona nie tylko w samej kawie, ale również w wielu różnych produktach, napojach energetycznych, czy choćby herbacie). Najlepiej nie pić kawy na czczo oraz robić przynajmniej kilkugodzinne przerwy pomiędzy kolejnymi filiżankami. Nie powinna być ona także zbyt mocna. Kawy nie warto ponadto pić zbyt późno, ponieważ może to wywołać problemy z zasypianiem i bezsenność. Jeżeli coś nas niepokoi najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza przy różnych chorobach i dolegliwościach picie kawy może być niewskazane lub powinno się je ograniczyć zgodnie z medycznymi zaleceniami.

Czy kawa może wywołać alergię?

Niezwykle rzadko, ale owszem, może się zdarzyć, że dana osoba będzie miała alergię na kawę, a konkretniej mówiąc na zawartą w niej kofeinę. W takim przypadku będą występowały problemy z jej odpowiednim wchłanianiem i metabolizowaniem, co negatywnie wpłynie przede wszystkim na układ nerwowy. Jakie objawy mogą zaalarmować nas i zasugerować występowanie takiej nietolerancji? Dolegliwości pokarmowe, ze strony układu krążenia, osłabienie i złe samopoczucie, uczucie lęku, zdenerwowania, a w skrajnych przypadkach nawet ataki paniki. Skąd bierze się taka alergia? Uważa się, że główną odpowiedzialność ponoszą tutaj nasze geny, a dokładniej jeden z nich – gen CYP1A2. Różnice w jego budowie odpowiadają za szybkie bądź wolne metabolizowanie kofeiny w naszym organizmie.

A Tobie szkodzi, czy może wręcz przeciwnie?

W większości przypadków kawa jest szybko metabolizowana w ciele człowieka, dając wiele pozytywnych skutków – zarówno pobudzenie i wzrost energii, pomoc w opanowaniu zmęczenia, lepsze skupienie się i koncentrację, aż po zmniejszenie ryzyka chorób serca czy występowania zmian nowotworowych. Jeśli jednak posiada się taką budowę genu, która skutkuje bardzo wolnym rozkładaniem się i wchłanianiem kofeiny w organizmie, można odczuwać przykre dolegliwości po jej wypiciu – nadmierne, wręcz niepokojące pobudzenie, nerwowość, stany lękowe, bóle głowy, bezsenność, problemy ze strony układu trawienia. Co ciekawe, można bezproblemowo wykonać badanie sprawdzające jaki rodzaj genu CYP1A2 się posiada. Jeśli zatem coś nas niepokoi, zdecydowanie warto to sprawdzić!

 

źródło zdjęć: freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl