Ile kofeiny ma kawa?
Ile kofeiny ma kawa?

Kawa jest jednym z bardziej lubianych gorących napojów z różnych względów. Miliony miłośników i smakoszy kawy na całym świecie uwielbia ją nie tylko za wyjątkowy smak, intensywny aromat, lecz również za właściwości czy działanie pobudzające. Choć nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kofeiny ma kawa ogólnie, tak w tym wpisie poruszymy dokładne właściwości i ilość kofeiny w konkretnych rodzajach kawy ziarnistej. Jest to pomocny wpis dla osób, które spożywają kawę w celu pobudzenia się i chcą wiedzieć, która z nich cechuje się największą ilością kofeiny. Będzie to także przydatny artykuł dla tych, którzy mają problem z wysokim ciśnieniem i przesadzanie z kofeiną jest im zakazane. Zachęcamy do zapoznania się z najpopularniejszymi rodzajami kawy i zawartością w nich kofeiny.

Czym jest kofeina?

Na początku pokrótce przedstawimy rolę kofeiny. Znajduje się ona w ziarnach kawy, liściach herbaty czy innych zioła i jest naturalnym stymulatorem. Oznacza to, iż ma naturalne i duże działania na ośrodkowy układ nerwowy, a po jej skonsumowaniu wydzielane są w naszym organizmie takie substancje jak adrenalina oraz serotonina. Powoduje to sprawniejsze myślenie, a także zmniejsza zmęczenie. Z tego powodu wiele osób decyduje się na spożywanie kawowych napojów, gdyż mają więcej energii, a tym samym większą motywację do działania. Jednak dobrze jest wiedzieć, który rodzaj kawy ma większą zawartość kofeiny, a który mniejszą.

Od czego zależy zawartość kofeiny w kawie?

Zawartość kofeiny w kawie zależna jest od wielu czynników i są to między innymi: rodzaj kawy, stopień jej palenia, metoda pomiaru kawy. Jeżeli chodzi o rodzaj, który jest najistotniejszy w tej obserwacji, robusta charakteryzuje się aż dwa razy powiększoną dawkę kofeiny niż ziarna z gatunku kawy arabika. Jednak nie tylko rodzaj ziaren ma znaczenie, a także przygotowanie. Znacznie mocniejsza i bardziej intensywna będzie kawa espresso, niżeli cappuccino.

Ile kofeiny ma espresso?

Espresso jest jedną z mocniejszych kaw, która podawana jest bez mleka. Metoda jej przygotowania polega na przeciskaniu wrzącej wody przez drobno zmieloną kawę pod ciśnieniem, czyli tzw. metoda ciśnieniowa. Daje ona wysoką zawartość kofeiny, lecz nie najwyższą, jeśli chodzi o inne specjały kawowe. Porcja espresso zawiera 63 mg kofeiny na około 30-50 ml. Espresso Doppio wyniesie ok. 125 mg kofeiny.

Ile kofeiny mają napoje oparte na bazie espresso?

Napoje na bazie espresso charakteryzują się również intensywnym smakiem, lecz z dodatkiem mleka są znacznie łagodniejsze i tracą tak gorzki smak, który czujemy, pijąc czarne espresso. Do tej kategorii kaw można zaliczyć między innymi cappuccino, latte macchiato czy americano. Ze względu na fakt, iż mleko jest bezkofeinowe, zawartość kofeiny w każdym z napojów wynosi tyle samo ile samo espresso, czyli 63 mg. Jednak przez rozcieńczony napój kawowy z mlekiem, specjał nie daje się tak we znaki, jeżeli chodzi o natychmiastowe pobudzenie organizmu jak espresso. Co więcej, wymienione wyżej napoje przygotowywane są w filiżankach o znacznie większe pojemności, zazwyczaj 250 ml, dlatego powolne delektowanie się smakiem, dodatkowo wpływa na rozkładanie się kofeiny. Podsumowując, jeśli zależy Ci na rozbudzeniu się, zdecydowanie lepiej napić się kawy espresso, natomiast w przypadku picia kawowego specjału dla samego smaku, każdy inny rodzaj kawy spełni Twoje oczekiwania i lekko rozbudzi, jednocześnie zaskakując Cię smakiem i aromatem

Źródło zdjęć: freepik.com 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl