Czym dokładnie charakteryzuje się zawód baristy?
Do obowiązków baristy należy profesjonalnego parzenie, przygotowywanie oraz serwowanie kawy. Czy łatwo znaleźć zatrudnienie właśnie w tym zawodzie? Biorąc pod uwagę ilość kawiarni, cukierni, kafejek, restauracji, hoteli i najróżniejszych lokali gastronomicznych nie powinno być problemu z podjęciem pracy na tym stanowisku. To także świetny sposób na pracę dorywczą – na przykład weekendową, zatem idealnie sprawdzi się dla młodych ludzi, także dla studentów. Obecnie dużą popularnością cieszy się ponadto wynajmowanie tego typu usług na różnego rodzaju eventy, spotkania i uroczystości, w tym nawet wesela.
Jakie umiejętności i predyspozycje powinien posiadać dobry barista?
Praca w charakterze baristy wymaga dobrej koordynacji ruchowej i sprawności manualnej. Warto, aby taka osoba była tak zwanym „kawoszem” i wiedziała na temat tego aromatycznego, czarnego napoju możliwie jak najwięcej oraz interesowała się tematem i stale pogłębiała swoją wiedzę, śledząc różnego rodzaju nowinki, nowe przepisy i innowacyjne rozwiązania. Podejmując się tego zawodu, trzeba liczyć się także często z pracą do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych, zatem jest to praca dla osób dyspozycyjnych i elastycznych czasowo.
Na plus będą tutaj zdecydowanie takie cechy jak kreatywność, zręczność, dbałość o szczegóły, a także otwartość na drugiego człowieka i komunikatywność. Jest to bowiem praca z ludźmi, dlatego pozytywne nastawienie do świata i łatwość w nawiązywaniu kontaktów społecznych zdecydowanie również będzie tu mile widziana. Często wymaga także wykonywania swoich obowiązków pod presją czasu i w szybkim tempie, zatem raczej nie będzie to dobre zajęcie dla osób nerwowych, które łatwo stresują się i wpadają w panikę.
W jaki sposób można rozpocząć swoją przygodę z zawodem baristy?
Aby zostać profesjonalnym baristą konieczne będzie ukończenie odpowiednich kursów. Zdobycie teoretycznej wiedzy to absolutna podstawa, choć w tym zawodzie oczywiście najważniejsza jest praktyka i ciągłe udoskonalania swoich umiejętności. Na rynku można trafić na najróżniejsze kursy dla baristów w różnej cenie i o różnym czasie trwania. Często są one podzielone na różne poziomy i stopnie – podstawowy, zaawansowany i dla profesjonalistów. Ważne, aby wybrać odpowiednią szkołę, w której zdobędzie się niezbędne umiejętności zarówno teoretyczne, jak i praktyczne oraz otrzyma niezbędne certyfikaty. Ceny kursów na baristów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i drogą online.
Czego warto nauczyć się, aby zostać dobrym baristą?
Czy to na kursach, czy to na własną rękę, każdy profesjonalny barista powinien zgromadzić wiedzę na temat gatunków ziaren, sposobie przygotowywania najróżniejszych rodzajów i typów kaw oraz doboru do nich odpowiednich naczyń, profesjonalnego sposobu spieniania mleka, a dodatkowo także odnośnie pracy z ekspresem do kawy, jego poprawnego użytkowania, czyszczenia oraz pielęgnacji. Zdecydowanie warto nauczyć się także artystycznego sposobu ozdabiania kawy, czyli latte art, a także przygotowywania deserów i drinków bazujących na tak zwanej „małej czarnej”. Obecnie wielu klientów sięga także chętnie po mleka roślinne jako wegetariańskie i wegańskie alternatywy dla tradycyjnego krowiego mleka, dlatego dobrze byłoby podszkolić się również w tym temacie, aby wiedzieć jakie są między nimi różnice w smaku oraz w konsystencji.
źródło zdjęć: freepik.com