Cafe Americano — czy to prawdziwy smak Ameryki?
Cafe Americano — czy to prawdziwy smak Ameryki?

Filiżanka americano składa się z espresso oraz wody. Americano espresso można stworzyć, wlewając espresso do danej ilości gorącej wody. Warto pamiętać, że woda ma być gorąca, ale nie wrząca. Można również bezpośrednio w większej ilości wody zaparzyć taką samą ilość kawy. Wielkość americano waha się pomiędzy 50, a nawet 400 ml. Kawa ta jest dużo delikatniejsza i lepiej tolerowana w smaku w porównaniu z tradycyjnym espresso. Smak i aromat jest nieco mniej wyczuwalny, dzięki czemu cafe americano nie jest zbyt mocne, a mimo to pobudza bardzo dobrze. Takie rozcieńczone espresso przez wielu smakoszy jest uważane jako obraza dla prawdziwego espresso, które na skutek rozcieńczenia traci swoje właściwości smakowe oraz zmienia się całkowicie jego konsystencja.

Historia kawy americano — jak powstał ten kultowy napój?

Choć historii jest wiele, to w każdej z nich pojawiają się Amerykanie. Pierwsza z nich mówi o tym, że w czasach II wojny światowej żołnierze z USA, którzy stacjonowali we Włoszech, narzekali na niezwykle intensywny smak tradycyjnego włoskiego espresso. W związku z tym rozcieńczali oni espresso wodą, aby charakterystyczny aromat i smak stał się nieco łagodniejszy. Dodanie do espresso gorącej wody powodowało, że kawa ta przypominała nieco bardziej napój kawowy niż prawdziwą kawę, jednak taką znali ze swoich domów. Cafe americano stała się modna w latach późniejszych, rozprzestrzeniając się na Stany Zjednoczone oraz na wiele europejskich krajów.

Kawa w amerykańskim stylu królowała zarówno w domach, jak i w kawiarniach i stała się jednym z najpopularniejszych napojów. Spowodowała to nie tylko prostota przygotowania, ale również brak konieczności używania specjalistycznego sprzętu. Drugą, wbrew pozorom, podobną historią jest to, że gdy lotnictwo rozprzestrzeniło się na tyle, że podróże nie sprawiały nikomu większego problemu, amerykańscy turyści docierali do Włoch. We włoskich kawiarniach, podobnie jak amerykańskim żołnierzom, turystom nie odpowiadał smak kawy, która była podawana, więc rozcieńczali ją z wodą. Włoski rynek dopasował się do turystów i dlatego właśnie do dziś serwują tak popularne cafe americano espresso

Czy kawa americano rzeczywiście pochodzi z Ameryki? Wyjaśniamy

Jak można zauważyć w poprzednich akapitach — kawa americano wcale nie pochodzi z USA, choć Amerykanie, według historii, przyczynili się do jej powstania. Połączenie espresso z dodatkową ilością wody lub zaparzanie go w podwójnej ilości wody tak naprawdę jest z nami do dzisiaj. Zwykłe kawy parzone, czy nawet rozpuszczalne przygotowuje się w domach w tradycyjnych kubach, których wielkość to około 300 ml. Choć często nie można powiedzieć, że to prawdziwe americano espresso do filiżanki, tak śmiało, można rzec, że ta kawa powstaje na bazie popularnego napoju. Ciekawostką jest to, że Amerykanie kawę, którą przygotowuje się w proporcjach 1:1 espresso i wody nazywają italiano. Choć ta kawa swoją nazwę zawdzięcza amerykańskim obywatelom, to wciąż jest powstanie, przynajmniej według historii, miało miejsce na terenie Włoch.  W dzisiejszych czasach natomiast spotkać można wiele odmian cafe americano espresso, które tworzone są przez baristów już nie tylko z espresso i wody. W wielu kawiarniach śmiało możemy spotkać się z kawami z dodatkiem syropu smakowego lub innych dodatków. Wbrew pozorom wcale kultura picia americano nie zginęła i wciąż wiele osób chwali napój na bazie pojedynczego espresso z dodatkową ilością wody.

 

 

foto: freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl