Kwasowość kawy – jak wpływa na smak?
Kwasowość kawy – jak wpływa na smak?

Czym jest tak właściwie poziom kwasowości kawy i czy powinniśmy zwracać uwagę na tę właśnie cechę szukając swoich ulubionych ziaren? Czy rzeczywiście wpływa ona znacząco na smak gotowego napoju, a może również na inne jego właściwości, na przykład na kolor, aromat lub głębie? Sprawdzamy!

Co odpowiada za kwasowość kawy?

Zasadniczo wyróżniamy dwie podstawowe odmiany kawowych ziaren, po które sięgamy najczęściej – jest to arabika oraz robusta. Ta pierwsza określana jest na ogół jako łagodna, delikatna, niezbyt mocno goryczkowa, wręcz z nutką słodyczy. Robusta natomiast jest w smaku nieco „cięższa”, bardziej gorzka, ziołowa, a także właśnie bardziej „kwaśna”. Na początek przyjrzyjmy się kwestii, co w ogóle ma wpływ na poziom kwasowości danego gatunku kawy? Sam gatunek, rodzaj, czy też region pochodzenia kawy to bowiem dopiero początek. Ważne i istotne są tutaj również takie czynniki jak klimat, czyli przede wszystkim poziom nasłonecznienia oraz wilgotności, odmiana gleby, czas zbiorów, dalsza mechaniczna obróbka ziaren, czyli sposób jej wypalania, mielenia, a nawet przechowywania. Dodatkowo także my, jako konsumenci, mamy dużo w tym temacie do powiedzenia – na końcowy efekt napoju, który trafia do naszej filiżanki, w tym na smak, zapach i poziom kwasowości, może mieć wpływ chociażby sposób przygotowywania, rodzaj posiadanego ekspresu, czystość, twardość i temperatura wody, czas parzenia.

A czym tak właściwie jest kwasowość w kawie?

W składzie kawy znajdują się kwasy naturalnie w niej występujące oraz takie, które powstają już w procesie jej obróbki. Są to przede wszystkim kwas fosforowy, cytrynowy, jabłkowy, octowy, winny, chlorogenowy. Warto przy okazji wyjaśnić, że termin „kwasowy” nie powinien być utożsamiany ze słowem „kwaśny”, które kojarzy się typowo pejoratywnie, zwłaszcza w odniesieniu do kawowego napoju (raczej nikt świadomie nie powiedziałby, że lubi kwaśną kawę). Każda kawa będzie miała pewien poziom kwasowości, jednak nie każda kawa będzie kwaśna. Kwaśna kawa to wyraźny defekt, produkt niepełnowartościowy, o kiepskiej jakości, którego zdecydowanie nie polecamy do spożycia. Kwasowość to natomiast zjawisko w pełni naturalne i pożądane. Tak naprawdę sedno tkwi w tym, aby dobrać rodzaj, a co za tym idzie smak kawowych ziaren do swoich własnych preferencji i smakowych upodobań.

Jak kwasowość kawy wpływa na jej smak?

Kawy mocniej kwasowe mogą mieć delikatny posmak owoców, który subtelnie przebija się poprzez znaną nam gorycz i głębie. Jaka kawa będzie wyróżniała się mocniej wyczuwalną kwasowością? Przede wszystkim jasno palona, o jasnobrązowym kolorze. Warto sięgać tutaj po odmiany afrykańskie, próbować różnym odmian, porównywać i doszukiwać się złożoności i kolejnych warstw smaku oraz aromatu. Kawy pochodzące z Ameryki Południowej będą natomiast  mniej kwasowe i „lekkie”, ale bardziej głębokie, orzechowe, czekoladowe i ziemiste.

Czy kawa bardziej kwasowa jest lepsza dla naszego zdrowia czy  raczej fakt ten nie ma żadnego znaczenia?

A jak kwasy zawarte w kawie wpływają na nasze zdrowie? Czy ich wyższa zawartość oddziałuje w jakikolwiek sposób na nasz organizm, a może to raczej działanie w pełni neutralnie? Bez obaw, kwasy zawarte w kawie są w pełni bezpieczne, a kwas chlorogenowy wykazuje cechy antyoksydacyjne oraz antybakteryjne! Taka kawa w żadnym razie nam zatem nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Polecamy spróbować!

 

źródło zdjęć: freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl