Latte art, czyli sztuka tworzona w filiżance
Latte art, czyli sztuka tworzona w filiżance

Czym jest latte art i skąd się wzięło?

Sztuka picia kawy od wieków inspiruje i pozwala stwarzać najróżniejsze rytuały, sposoby jej parzenia oraz serwowania. Historia latte art, czyli tworzenia najróżniejszych wzorów na mlecznej piance nie sięga daleko, bowiem do roku 1986. Jest to zatem stosunkowo nowa moda, która jednak bardzo szybko zdobyła ogromne uznanie.

Najczęściej sięga się po motywy roślinne, figury geometryczne, proste symbole i znaki. Liście, serca, kwiaty, zwierzęta, a nawet bardziej skomplikowane mini dzieła sztuki. Za prekursora techniki latte art uważa się Davida Schomera oraz Luigiego Lupi. Obecnie latte art zdobywa tak wielką popularność, że organizowane są w tej tematyce różnego rodzaju konkursy i zawody na całym świecie.

Co sprawia, że latte art ma coraz szersze grono zwolenników?

Wypicie pysznej, aromatycznej kawy to często jedyna chwila w ciągu całego zabieganego dnia, wypełnionego aż po brzegi różnymi obowiązkami zawodowymi oraz rodzinnymi, podczas której to możemy usiąść, zatrzymać się i odpocząć. Dzięki latte art ten wyjątkowy moment tylko dla siebie można stać się jeszcze przyjemniejszy. Niby to tak niewiele – tylko i aż rysunek wykonany na powierzchni filiżanki, który wraz z pierwszym łykiem rozmyje się w nicość. Pamiętajmy jednak, że to właśnie takie drobne, pozornie nic nie znaczące szczegóły i drobnostki najczęściej wywołują uśmiech na naszej twarzy, napawają optymizmem i dodają motywacji do dalszego działania.

Jak się to robi?

Można wyróżnić dwie podstawowe techniki tworzenia artystycznych wzorów, czyli latte art. Pierwsza opiera się na free pouring i polega na tworzeniu rysunków przelewając w delikatny i odpowiedni sposób strumień mleka bezpośrednio z dzbanuszka, czy innego niewielkiego naczynia. Jak można się łatwo domyślić, wymaga to ogromnej precyzji, cierpliwości, pewnej ręki w zakresie ruchów dłoni i nadgarstka. Druga technika to etching – w niej natomiast wykorzystuje się różnego rodzaju niewielkie akcesoria typu patyczki, rysiki i wykałaczki, za pomocą których kreśli się na powierzchni napoju wyjątkowe ilustracje. Często dodatkowo stosuje się także niewielkie szablony oraz barwne syropy i likiery do kawy. Przyda się tutaj rozwinięta, bogata wyobraźnia oraz dbałość o najmniejsze detale i szczegóły. Latte art to szuka niezwykle ulotna, dlatego tym bardziej magiczna i cenna.

Czy można nauczyć się tego w domu?

Choć umiejętność wyczarowywania przepięknych latte art to istny must have dla każdego profesjonalnego baristy, prostych i nieskomplikowanych wzorów możemy nauczyć się także sami w domu, zaskakując tym samym własną rodzinę i przyjaciół podczas serwowania kawy. Wystarczy odrobina cierpliwości i praktyki. Warto skorzystać z przydatnych instruktaży i filmików ogólnie dostępnych chociażby w internecie. Duże znaczenie przy tworzeniu wzorów latte art mają takie parametry, jak odpowiednia temperatura i jakość kawy oraz mleka.

Samo mleko powinno być schłodzone, odpowiednio spienione oraz raczej tłuste, na przykład zawierające 3,2% tłuszczu. Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Latte art to idealny sposób na to, aby w domowym zaciszu wyczarować coś niezwykłego i podarować sobie jeszcze większą radość z codziennego picia kawy. Nie należy zniechęcać się po kilku pierwszych nieudanych próbach. Choć oczywiście warto także chociaż od czasu do czasu wybrać się do kawiarni i zachwycić dziełem profesjonalnego baristy.

 

źródło zdjęć: freepik.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl